Przesłanie z Góry Błogosławieństw
Przesłanie z Góry Błogosławieństw z Ziemi Świętej
( Mt 5, 1-12 )
Wspólnie z żoną uczestniczyliśmy w pielgrzymce po Ziemi Świętej - odwiedzając Górę Błogosławieństw w pobliżu Jeziora Galilejskiego i uczestnicząc w Eucharystii pojawiło się w nas szczególne rozważanie Błogosławieństw ( do dalszego podzielenia się ).
W Bazylice znajdują się mozaiki przedstawiające poszczególne Błogosławieństwa w kontekście cnot kardynalnych i Bożych – warto jest je w tym miejscu przypomnieć
i rozważyć >Są to drogowskazy dla każdego z nas wypowiedziane i bardzo jasno określone w trakcie Kazania na Górze przez naszego Boskiego Nauczyciela!
Ze złotej kopuły , symbolu nieba oraz centralnie ustawionego ołtarza spływają promienie światła , symbol Bożej łaski . Owoce łaski wyraża mozaikowa posadzka , przedstawiająca cnoty boskie : wiarę (fides), nadzieja (spes) i miłość (Caritas) oraz kardynalne : roztropność (prudentia) , sprawiedliwość (iustitia), umiarkowanie (temperatia), męstwo (fortitudes)oraz chwałę i uwielbienie (laus).
1.Błogosławieni, którzy pragną sprawiedliwości – przypisaną cnotą jest : OPANOWANIE ( Temperantia ) : symbol – waga i łańcuch .
Sprawiedliwości nie da się wykonywać z porywczością i gwałtownością .
Człowiek, który umie się opanować i wszystko wyważyć dostępuje błogosławionej łaski.
Sprawiedliwość należy wprowadzać w sposób wyważony, rozważny, opanowany. Czasami ktoś chce komuś coś narzucić lub do czegoś przekonać, czasami jest to słuszne ale należy jednak uszanować tą drugą osobę i to, że ona nie musi być taka sama jak my i nie musi w tym momencie przyjąć naszego punktu widzenia! Wszystko wymaga czasu i cierpliwości!
2.Błogosławieni cisi - Cnota : WIARA ( Fides) i symbole Eucharystii jest źródłem cnoty. nie znaczy, że mają milczeć i nic nie mówić . To ludzie, którzy siłę mają nie w krzyku, zbroi, przemocy a w wierze i swoim sercu. Są jak kłos, który aż do ziemi się ugina ale powraca. Siła tkwi w źdźble, które trzyma potężny kłos.
„Silniejszym od miecza jest mój duch” - słowa wypisane na synagodze w Strasburgu. Prawdziwym panem nie jest ten, kto rządzi innymi ale sobą. Kto ma wiarę w sobie a jednocześnie pokorę osiągnie o wiele więcej niż ktoś, kto kieruje się gwałtownością i porywczością. Roztropność i umiarkowanie dodatkowo wzbogacają cichych i pełnych wiary.
3.Błogosławieni ubodzy w duchu - Cnota : MOC, SIŁA – FORTITUDO ( symbol – twierdza, zamek). To głębokość życia, własnego doświadczenia, czasami przekazywanego z pokolenie na pokolenie. Tę siłę znajdują w sobie dając ją wielokrotnie innym, są dla nich przykładem i wzorem do naśladowania.
4.Błogosławieni pokój czyniący - Cnota : NADZIEJA – Spes ( symbol – łódź ). Ci co czynią pokój muszą mieć nadzieję, że im się uda. Tak jak statek, który wypływa to załoga ma nadzieję, że dopłynie do portu. Pokój jest jak łódka . O pokój należy się modlić ale i czynić go w codziennym życiu.
5.Błogosławieni Prześladowani – Cnota : SPRAWIEDLIWOŚĆ – Iustitutia
( symbol : waga ). Prześladowany chce oddać, to odruch czysto zwierzęcy.
Trzeba mieć sprawiedliwość w sobie, która nie polega na oddaniu .Więcej się osiągnie wybaczając i nie nosząc w sercu poczucia kary dla prześladowców! Jest to bardzo trudne szczególnie w czasie obecnych prześladowań chrześcijan na świecie np. narastająca przemoc w Syrii połączona z niewyobrażalnymi morderstwami.
6. Błogosławieni czystego serca - Cnota: MIŁOŚĆ – Caritas ( symbol – serce
gorejące ). Tylko prawdziwa miłość, żar tej miłości ( która pali to co złe ), gorejące
serce, czyste kochające serce, może sprawić, że człowiek kocha. To miłość czynu
względem drugiego człowieka. Miłość wielokrotnie ratuje dramatyczne sytuacje.
7.Błogosławieni Miłosierni – Cnota: ROZTROPNOŚĆ – Prudentia ( symbol – dwie twarze i wąż ). W czynieniu miłosierdzia trzeba być roztropnym, by dając nie urazić godności drugiego człowieka. Opowiadanie Indiańskie: głodnemu nie dawaj cały czas ryby, bo zaspokoisz jedynie jego głód i to teraz, ale naucz go łowić ryby. Tylko pierwszym razem daj mu rybę, drugim razem – wędkę . Roztropność to przebiegłość w rozwiązywaniu problemów w duchu miłosierdzia.
8.Błogosławieni, ci co płaczą – tylko napis : Bądź pochwalony Chryste – Laus Tibi Christe . To taka sytuacja jaką miał Hiob. Człowiek w każdej sytuacji powinien chwalić Boga. Człowiek nie wie czy dane wydarzenie jest dla niego szczęściem czy nieszczęściem. Zaakceptować i przyjąć Jego wolę ( to poddanie się Bogu ). Łatwo jest chwalić Boga gdy wszystko jest w porządku, ale trudno, gdy jest źle – a to jest już sztuką i wyraźnym opowiedzeniem się za wiernością wobec Boga.
Jest tu najpiękniejsze sanktuarium, które upamiętnia Jezusowe kazanie na górze dotyczące ośmiu błogosławieństw. Nowoczesna świątynia została zbudowana w roku 1936 na ruinach starego kościoła z IV wieku, ma kształt ośmioboku w nawiązaniu do liczby błogosławieństw.
Rozpościera się stąd przepiękny widok na jezioro Galilejskie. To miejsce zostało odwiedzone przez Świętego Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymki po Ziemi Świętej. W pobliżu przemawiał wobec stutysięcznego tłumu głównie młodzieży. Wyjątkowość tego miejsca to przede wszystkim spokój i cisza, które tworzą specyficzną atmosferę Bożego planu wobec człowieka. Otrzymujemy tutaj bezcenne drogowskazy dla naszego życia, propozycję z konkretnym sposobem na życie i rozwiązywaniem codziennych problemów. Spacerując wśród licznej zieleni rozważamy słowo Boże i odnosimy je do nas jak i do naszych bliskich, przyjaciół, znajomych.
EJ