Domowy Kościół
.png)
Ecclesia Domestica
Z prawnego punktu widzenia najmniejszą jednostką administracyjną Kościoła jest parafia, ale tak naprawdę jest nią rodzina. To tu, na co dzień jest przeżywana wiara i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
O stanie Kościoła nie świadczy ilość wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św, ani nawet przyjmujących Komunię świętą , ale kondycja rodziny. To ona przysparza nowych wyznawców, wychowuje ich i formuje. To w rodzinie rodzą się powołania kapłańskie i zakonne. Jeżeli rodzina będzie silna, silny będzie Kościół.
Dziś rodzina przeżywa kryzys. Liberalna ideologia szczególnie w nią uderza. Rozwody, alkoholizm, propaganda homoseksualna, ideologia gender, nędza materialna, coraz szybsze tempo życia to tylko niektóre zagrożenia. Jest ich wiele. Dlatego rodzina zajmuje szczególne miejsce w nauce Kościoła. Kościół patrzy dziś na nią z dużą troską . Wciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało dużo ruchów prorodzinnych, których charyzmatem jest budowa relacji małżeńskich i rodzinnych.
Jednym z nich jest Domowy Kościół. Został on założony przez Sługę Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego. Nazwa została zaczerpnięta od Ojców Kościoła (takim mianem określali oni rodzinę.). Domowy Kościół jest rodzinną gałęzią Ruchu Światło-Życie, ale działa autonomicznie i ma własny charyzmat. Powstał w 1973 roku. Wtedy to w lipcu odbyły się pierwsze rekolekcje Domowego Kościoła. Z niego wyrosły wszystkie działające kręgi.
Domowy Kościół pokazuje małżonkom, jak czerpać z mocy sakramentu małżeństwa, jak budować prawidłowe relacje małżeńskie i pomaga w otwarciu się na łaskę Bożą. Podstawowa praca formacyjna jest prowadzona w kręgach. Krąg jest to grupa 4 - 7 małżeństw, tworzących swego rodzaju wspólnotę.
Członkowie kręgu spotykają się raz w miesiącu na modlitwie, czytaniu Pisma św. i poznawaniu nauki Kościoła.
Bardzo ważna na spotkaniach jest obecność kapłana. Jest on znakiem jedności kręgu i jego łączności z Kościołem Powszechnym. Ksiądz służy małżonkom swoją wiedzą teologiczną, doświadczeniem oraz dba o poprawność doktrynalną spotkań. Krąg powinien skupiać swych członków z jednej parafii. Powinien też przy niej działać służąc jej pomocą w miarę swoich uzdolnień i możliwości.
W DK nie ma hierarchii. Równi usługują równym (Humanae Vitae,26). Wszystkie funkcje są kadencyjne i mają charakter pomocniczy. Główną patronką jest Niepokalana. Domowy Kościół czerpie też z duchowości św. Maksymiliana oraz Założyciela, ks. Blachnickiego. Świętem patronalnym jest uroczystość Świętej Rodziny obchodzona w ostatnią niedzielę grudnia.
Obecnie kręgi Domowego Kościoła działają we wszystkich diecezjach w Polsce, a także za granicą m.in w Austrii, na Słowacji, na Ukrainie, w USA i Kanadzie. W naszej parafii pierwszy krąg Domowego Kościoła powstał na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Założył go ks. Antoni Głowa. Krąg trwał krótko i rozpadł się po przeniesieniu kapłana do innej parafii. Na następny trzeba było czekać 20 lat. Powstał na początku XXI w., a założył go ks. Jan Cholewa. Po jego odejściu z parafii, kręgiem opiekował się ks. Wojciech Błaszczyk. Obecnie prowadzi go ks. proboszcz Robert Kaczmarek. Krąg włącza się w życie parafii. Członkowie kręgu m.in. pomagają w prowadzeniu scholi w naszej parafii, administrują parafialną stroną internetową, organizują coroczną zbiórkę różańców dla dzieci z Ugandy, prowadzą ewangelizację rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Raz w miesiącu w każdą trzecią niedzielę o godz. 9.30 w szczególny sposób podkreślają swoje uczestnictwo we Mszy Świętej służąc przez czytanie lekcji, przygotowanie modlitwy wiernych, procesję z darami. od dwóch lat w parafii działa drugi krąg, którego opiekunem duchowym jest również ks. Robert Kaczmarek. Jesteśmy otwarci na nowe zainteresowane małżeństwa , które chciałyby pogłębiać swoją duchowość w ramach Domowego Kościoła - w obecnym czasie szczególnie Wasza obecność i zaangażowanie jest dla nas wszystkich niezbędna i potrzebna .
Domowy Kościół jest wspólnotą w pełni zaaprobowaną przez Kościół Katolicki w Polsce i na świecie.
Jesteśmy głęboko osadzeni w Kościele, czerpiąc z jego duchowej tradycji, kultury i dwutysiącletniego doświadczenia. Jesteśmy otwartą księgą, do której każdy może zajrzeć. W naszej społeczności jest miejsce dla każdego małżeństwa. Służymy Kościołowi realizując swój charyzmat. Nasz Założyciel jest kandydatem na ołtarze. Angażujemy się w życie naszej parafii - m.in. wspieramy Asystę Parafialną .
Krąg, do którego należy niżej podpisany z Żoną pragnie zaprosić wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło Boże, którym jest Domowy Kościół. Mogą oni kontaktować się z nami mailowo 01046015@toya.net.pl lub z uczestnikami kręgu po Mszy Św. o godz. 9.30 w każdą III niedzielę miesiąca.
MW, parafianin.