Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

świadectwa wiary

                              Prośba o świadectwa

Drodzy Parafianie !

Jeśli ktoś doznał uzdrowienia, nawrócenia lub innej nadzwyczajnej łaski dzięki wstawiennictwu Św.Franciszka lub innego Świętego  proszę napisać o otrzymanych darach w formie świadectwa, które będzie podziękowaniem – votum złożonym Matce Bożej oraz  Świętemu a równocześnie wsparciem dla tych, którzy potrzebują umocnienia na drodze wiary. Świadectwem może być również przeżycie religijne, udział w rekolekcjach lub w nabożeństwie , otrzymane dobro, spotkanie drugiego człowieka w wierze i miłości, historia rodzinna związana mocno z  Bożą opieką i miłosierdziem , odprawiana nowenna z jej ewentualnymi wymiernymi łaskami, adoracja Najświętszego Sakramentu , modlitwa poprzez śpiew , posługa , osobista recenzja artykułu lub  książki religijnej do dalszego polecenia, szczególne przeżywanie/udział  w Eucharystii .
Świadectwa mogą być anonimowe, najważniejszym jest ich przesłanie religijne skierowane do innych;  w duchu pokory , radości .


Świadectwa, które w przyszłości będzie można opublikować, proszę przesyłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bierzmowanie 2017/2018

AKTUALNOŚCI:

14 listopada o godz. 16.00 kandydaci do Bierzmowania spotykają się przy pomniku św. Jana Pawła II przed Łódzką Katedrą, by wziąć udział w katechezie poświęconej świętym, która odbędzie się w Katedrze.

 

Sakrament bierzmowania 

Wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem pamiętać, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1285).

Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, codzienna modlitwa, spowiedź, Komunia Święta, rekolekcje), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

 

Dary Ducha Świętego

Sakrament ten uzdalnia nas do mężnego wyznawania wiary, życia według niej i obrony. Bóg czyni to poprzez udzielane dary Ducha Świętego. Są nimi:

dar mądrości - służy do poznania i umiłowania prawdy wiekuistej, którą jest Bóg, z tego wynika umiłowanie Boga i jego spraw. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu wtedy wszystko oceniamy we właściwy sposób.

dar rozumu - pozwala na instynktowne sądzenie w świetle wiary. Pomaga odczytywać wolę Bożą i odróżniać prawdę od kłamstwa, pozwala dobrze ocenić konkretną sytuację i podjąć trafną decyzję.

dar rady - pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji w naszym życiu. Dzięki niemu instynktownie możemy odróżnić co należy czynić, a czego nie (nawet wbrew roztropności).

dar umiejętności - dzięki niemu posiadamy głęboką pewność wiary w Boga, intuicyjną wiedzę, co do prawd i tajemnic wiary. Daje umiejętność dobrego wykorzystania tego czym dysponujemy.

dar męstwa - (dar mocy, siły) pomaga z siłą i ufnością stanąć wobec prób i niebezpieczeństw (także duchowych) chrześcijańskiego życia. Jesteśmy zdolni do podejmowania najtrudniejszych zadań z miłości do boga (nawet męczeństwa).

dar pobożności - (nazywany duchem przybrania) stanięcie wobec Boga jak dziecko wobec Ojca nieskończenie dobrego i miłującego – z miłością, szacunkiem, zaufaniem, bez lęku.

dar bojaźni Bożej - nie ma nic wspólnego z lękiem przed Bogiem, jest to szacunek i miłość do Boga, z tego wynika bojaźń obrażenia Boga, niechęć do grzechu, a chęć wypełniania Bożej woli.

 

Przygotowanie do sakramentu bierzmowanie odbywa się, poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej.

 

Informacje dla kandydatów, którzy chcą przystąpić do sakramentu w roku szkolnym 2017/18

 

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozpoczęło się od października 2017 roku i dotyczy ono tylko tych osób, które do 8 października zgłosiły swoją kandydaturę.  

Przedstawione wymagania dotyczą wszystkich kandydatów do bierzmowania.

1. Potwierdzony udział w katechezie szkolnej.

2. Udział we Mszy św. niedzielnej o godz. 9.30 (przez cały rok)

3. Regularna spowiedź święta w pierwszy piątek miesiąca. Przypominamy, że spowiedź w naszej parafii odbywa się podczas każdej Mszy św., zaś w pierwszy piątek miesiąca można z sakramentu pojednania skorzystać od godz. 17.00.

3. Udział we Mszy św. pierwszopiątkowej o godzinie 17.30 lub 18.30 (przez cały rok)

4. Udział w katechezach przyparafialnych w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.30. Katecheza poprzedzona jest obowiązkowym udziałem w liturgii Mszy św. o godz. 18.00.

5. Udział w nabożeństwach wskazanych przez prowadzącego.

 

Dokumenty potrzebne do sakramentu bierzmowania:

•Świadectwo chrztu świętego (dotyczy osób ochrzczonych poza parafią),

•zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji,

•w przypadku osób starszych - świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.

Po przyjęciu sakramentu bierzmowania należy zaświadczenie o bierzmowaniu przedstawić w parafii chrztu celem wpisania do uwag właściwego aktu chrztu.

 

Podkategorie