Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ministranci

Ministranci 

SŁUŻBA LITURGICZNA OŁTARZA  

w Parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

 

       Za datę założenia Służby Liturgicznej Ołtarza należy uznać koniec 1932 roku, kiedy to ks. Stanisław Siekiera zorganizował w naszej parafii koło ministrantów, a jego pierwszym przewodniczącym został p. Łaziński, który tę funkcję pełnił do wybuchu II wojny światowej. Warto przy tym dodać, że był to drugi zespół istniejący w parafii po jej utworzeniu przez ówczesnego Ordynariusza bpa Wincentego Tymienieckiego, ponieważ pierwszą powstałą wspólnotą była Asysta Parafialna.     
       Dziś „Koło Ministrantów„ nosi nazwę Służba Liturgiczna Ołtarza. Od września 2008 roku naszym Opiekunem jest ks. Wojciech Błaszczyk – senior. Dzięki Niemu oraz Ceremoniarzom parafialnym jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do celebracji liturgicznych z okazji różnych uroczystości. Nasz opiekun stara się o to, aby w tej wspólnocie istniała prawdziwa atmosfera wzajemnej miłości i życzliwości.
W szeregach Służby Liturgicznej Ołtarza w naszej parafii są:

 • jeden Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej ( akolita ),
 • dwóch ceremoniarzy ( animatorów ) parafialnych,
 • dziesięciu lektorów ( ministranci Słowa Bożego ),
 • dwudziestu ministrantów starszych i młodszych,
 • dwóch kandydatów ( aspirantów).

       Jako ministranci bierzemy udział w liturgicznych uroczystościach parafialnych takich jak: Pasterka, Rezurekcja, Boże Ciało, Msze celebrowane przez Biskupów naszej Archidiecezji oraz przygotowujemy nabożeństwa okresu Adwentu i Wielkiego Postu.
Każdego roku w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla razem ze scholą uczestniczymy w Dniach Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.
W ramach formacji duchowej i poznawania różnych ciekawych miejsc związanych z kultem religijnym, jeździmy na pielgrzymki organizowane przez Ks. Opiekuna. Dotychczas byliśmy na dwudniowej pielgrzymce śladami Karola Wojtyły, w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i krakowskich Łagiewnikach; oraz jednodniowych: na Jasnej Górze, w Licheniu, Niepokalanowie, na Świętym Krzyżu i w innych atrakcyjnych miejscach. Kilka razy uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży na polach lednickich.

Spotykamy się:                                       

 • w każdą sobotę o godz. 9.00 - ministranci starsi i młodsi oraz kandydaci,
 • w trzecią sobotę miesiąca o godz. 10.30 – lektorzy,
 • w trzecią sobotę miesiąca o godz. 9.30 - wszyscy na Mszy Świętej w intencji Służby Liturgicznej Ołtarza i Scholi

Ponadto w lipcu i sierpniu w soboty spędzamy wspólnie czas poznając Pana Boga na zabawie i wypoczynku, a w niedziele spotykamy się na Mszach Świętych.
Serdecznie zapraszamy chłopców po Pierwszej Komunii św., którzy chcieliby przystąpić do grona ministrantów oraz młodzież gimnazjalną i szkół średnich, którzy pragnęliby zostać Lektorami. Na wszystkich zdecydowanych czekamy w zakrystii w każdą niedzielę przed Mszą św. o godzinie 11. Nie lękajcie się !!!
 
       KRÓLUJ NAM CHRYSTE  !     

    

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6