Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Domowy Kościół

Ecclesia Domestica
 
 

Z prawnego punktu widzenia najmniejszą jednostką administracyjną Kościoła jest parafia, ale tak naprawdę jest nią rodzina. To tu, na co dzień jest przeżywana wiara i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

O stanie Kościoła nie świadczy ilość wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św, ani nawet przyjmujących Komunię świętą , ale kondycja rodziny. To ona przysparza  nowych wyznawców, wychowuje ich i formuje. To w rodzinie rodzą się powołania kapłańskie i zakonne. Jeżeli rodzina będzie silna, silny będzie Kościół.

Dziś rodzina przeżywa kryzys. Liberalna ideologia szczególnie w nią uderza. Rozwody, alkoholizm, propaganda homoseksualna, ideologia gender, nędza materialna, coraz szybsze tempo życia to tylko niektóre zagrożenia. Jest ich wiele.  Dlatego rodzina zajmuje szczególne miejsce w nauce Kościoła. Kościół patrzy dziś na nią z dużą troską . Wciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało dużo ruchów prorodzinnych,  których charyzmatem jest budowa relacji małżeńskich i rodzinnych. 

Jednym z nich jest Domowy Kościół. Został on założony przez Sługę  Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego. Nazwa została zaczerpnięta od Ojców Kościoła (takim mianem  określali oni rodzinę.). Domowy Kościół jest rodzinną gałęzią Ruchu Światło-Życie, ale działa autonomicznie i ma własny charyzmat. Powstał w 1973 roku. Wtedy to w lipcu odbyły się pierwsze rekolekcje Domowego Kościoła. Z niego  wyrosły wszystkie działające kręgi.

Domowy Kościół pokazuje małżonkom, jak czerpać z mocy sakramentu małżeństwa, jak budować prawidłowe relacje małżeńskie i pomaga w otwarciu się na łaskę Bożą. Podstawowa praca formacyjna jest prowadzona w kręgach. Krąg jest to grupa 4 - 7 małżeństw, tworzących swego rodzaju wspólnotę. 

Członkowie kręgu spotykają się raz w miesiącu na modlitwie, czytaniu Pisma św. i poznawaniu nauki Kościoła.

Bardzo ważna na spotkaniach jest obecność kapłana. Jest on znakiem jedności kręgu i jego łączności z Kościołem Powszechnym. Ksiądz służy małżonkom  swoją wiedzą teologiczną, doświadczeniem oraz dba o poprawność doktrynalną spotkań. Krąg powinien skupiać swych członków z jednej parafii. Powinien też przy niej działać służąc jej pomocą w miarę swoich uzdolnień i możliwości.

W DK nie ma hierarchii. Równi usługują równym (Humanae Vitae,26). Wszystkie funkcje są kadencyjne i mają charakter pomocniczy. Główną patronką jest Niepokalana. Domowy Kościół czerpie też z duchowości św. Maksymiliana oraz Założyciela, ks. Blachnickiego. Świętem patronalnym jest uroczystość Świętej Rodziny obchodzona w ostatnią niedzielę grudnia.

Obecnie kręgi Domowego Kościoła działają we wszystkich diecezjach w Polsce, a także za granicą m.in w Austrii, na Słowacji, na Ukrainie, w USA i Kanadzie. W naszej parafii pierwszy krąg Domowego Kościoła powstał na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Założył go ks.Antoni Głowa. Krąg trwał krótko i rozpadł się po przeniesieniu kapłana do innej parafii. Na następny trzeba było czekać 20 lat. Powstał na początku XXI w., a założył go ks. Jan Cholewa. Po jego odejściu z parafii, kręgiem opiekował się ks. Wojciech Błaszczyk. Obecnie  prowadzi go ks. proboszcz Robert Kaczmarek. Krąg włącza się w życie parafii. Członkowie kręgu m.in. pomagają w prowadzeniu  scholi w naszej parafii, administrują parafialną stroną internetową, organizują coroczną zbiórkę różańców dla dzieci z Ugandy, prowadzą ewangelizację rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Raz w miesiącu w każdą trzecią niedzielę o godz. 9.30 w szczególny sposób podkreślają swoje uczestnictwo we Mszy Świętej służąc przez  czytanie lekcji, przygotowanie modlitwy wiernych, procesję z darami. Od kilku miesięcy w parafii działa drugi krąg, którego opiekunem duchowym jest ks. Tadeusz Socha.

Domowy Kościół jest wspólnotą w pełni zaaprobowaną przez Kościół Katolicki w Polsce i na świecie. 

Jesteśmy głęboko osadzeni w Kościele, czerpiąc z jego duchowej tradycji, kultury i dwutysiącletniego doświadczenia. Jesteśmy  otwartą księgą, do której każdy może zajrzeć. W naszej społeczności jest miejsce dla każdego małżeństwa. Służymy Kościołowi realizując swój charyzmat.  Nasz Założyciel jest kandydatem na ołtarze.

Krąg,  do którego należy niżej podpisany z Żoną pragnie zaprosić wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło Boże, którym jest Domowy Kościół. Mogą oni kontaktować się z nami mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z uczestnikami kręgu po Mszy Św. o godz. 9.30 w każdą III niedzielę miesiąca.

MW, parafianin.