Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przesłanie z Góry Błogosławieństw

Przesłanie  z  Góry  Błogosławieństw z Ziemi  Świętej
                               (  Mt 5, 1-12 )


Wspólnie  z żoną  uczestniczyliśmy w  pielgrzymce po  Ziemi  Świętej  - odwiedzając  Górę  Błogosławieństw w  pobliżu  Jeziora  Galilejskiego  i  uczestnicząc w  Eucharystii  pojawiło się w  nas  szczególne rozważanie Błogosławieństw  (  do  dalszego  podzielenia się ).

W  Bazylice znajdują się  mozaiki  przedstawiające  poszczególne Błogosławieństwa w kontekście  cnot  kardynalnych  i  Bożych – warto  jest  je  w  tym miejscu  przypomnieć
i  rozważyć >Są to drogowskazy dla każdego z nas wypowiedziane i bardzo jasno określone w trakcie Kazania na Górze przez naszego Boskiego Nauczyciela!
Ze złotej kopuły , symbolu nieba oraz  centralnie ustawionego  ołtarza spływają promienie światła , symbol Bożej łaski . Owoce łaski wyraża mozaikowa  posadzka , przedstawiająca cnoty boskie : wiarę (fides), nadzieja (spes) i miłość (Caritas) oraz  kardynalne : roztropność (prudentia) , sprawiedliwość (iustitia), umiarkowanie (temperatia), męstwo (fortitudes)oraz  chwałę i uwielbienie (laus).


1.Błogosławieni, którzy pragną  sprawiedliwości – przypisaną cnotą  jest :  OPANOWANIE  ( Temperantia ) : symbol – waga  i  łańcuch .

Sprawiedliwości nie da się wykonywać z  porywczością i  gwałtownością .
Człowiek, który umie się opanować  i  wszystko  wyważyć dostępuje  błogosławionej  łaski.
Sprawiedliwość należy wprowadzać w sposób wyważony, rozważny, opanowany. Czasami ktoś chce komuś coś narzucić lub do czegoś przekonać, czasami jest to słuszne ale należy jednak uszanować tą drugą osobę i to, że ona nie musi być taka sama jak my i nie musi w tym momencie przyjąć naszego punktu widzenia! Wszystko wymaga czasu i cierpliwości!

2.Błogosławieni  cisi  -  Cnota : WIARA ( Fides) i symbole Eucharystii jest  źródłem cnoty. nie znaczy, że mają milczeć i nic nie mówić . To ludzie, którzy siłę  mają nie w krzyku, zbroi, przemocy a w wierze i swoim sercu. Są jak  kłos, który aż do ziemi  się  ugina ale  powraca. Siła  tkwi w źdźble, które trzyma potężny kłos.
„Silniejszym od miecza jest mój duch”  - słowa wypisane na synagodze w Strasburgu. Prawdziwym panem nie jest ten, kto rządzi innymi  ale sobą. Kto ma wiarę w sobie a jednocześnie pokorę osiągnie o wiele więcej niż ktoś, kto kieruje się gwałtownością i porywczością. Roztropność i umiarkowanie dodatkowo wzbogacają cichych i pełnych wiary.

3.Błogosławieni  ubodzy  w  duchu  - Cnota : MOC, SIŁA – FORTITUDO ( symbol – twierdza, zamek). To głębokość życia, własnego doświadczenia, czasami  przekazywanego z pokolenie na  pokolenie. Tę siłę znajdują w  sobie dając  ją wielokrotnie innym, są dla nich przykładem i wzorem do naśladowania.

4.Błogosławieni  pokój  czyniący  - Cnota :  NADZIEJA – Spes ( symbol – łódź ). Ci co czynią  pokój muszą mieć  nadzieję, że im się  uda. Tak  jak  statek, który  wypływa  to  załoga  ma  nadzieję, że dopłynie  do  portu. Pokój  jest  jak  łódka . O pokój należy się modlić ale i czynić go w codziennym życiu.

5.Błogosławieni  Prześladowani – Cnota  :  SPRAWIEDLIWOŚĆ – Iustitutia
( symbol : waga ). Prześladowany chce  oddać, to odruch czysto zwierzęcy.
Trzeba mieć sprawiedliwość w sobie, która nie polega na oddaniu .Więcej się osiągnie wybaczając i nie nosząc w sercu poczucia kary dla prześladowców! Jest to bardzo trudne szczególnie w czasie obecnych prześladowań chrześcijan na świecie np. narastająca przemoc w Syrii połączona z niewyobrażalnymi morderstwami.

 6. Błogosławieni  czystego  serca  -   Cnota: MIŁOŚĆ – Caritas  ( symbol – serce
    gorejące ). Tylko prawdziwa  miłość, żar tej miłości  ( która pali to co złe ), gorejące
    serce, czyste kochające serce, może sprawić, że człowiek kocha. To miłość czynu 
    względem drugiego człowieka. Miłość wielokrotnie ratuje dramatyczne sytuacje.

7.Błogosławieni Miłosierni – Cnota: ROZTROPNOŚĆ – Prudentia ( symbol – dwie twarze i wąż ). W czynieniu miłosierdzia trzeba być roztropnym, by dając nie urazić godności drugiego człowieka. Opowiadanie Indiańskie: głodnemu nie dawaj cały czas  ryby, bo zaspokoisz jedynie jego głód i to teraz, ale naucz go łowić ryby. Tylko pierwszym razem daj mu rybę, drugim razem – wędkę . Roztropność to przebiegłość w rozwiązywaniu problemów w duchu miłosierdzia.
8.Błogosławieni, ci co płaczą – tylko napis : Bądź pochwalony Chryste – Laus Tibi Christe .  To  taka  sytuacja jaką miał  Hiob. Człowiek w każdej  sytuacji powinien chwalić Boga. Człowiek nie wie czy dane wydarzenie jest dla niego szczęściem  czy nieszczęściem. Zaakceptować i przyjąć Jego wolę ( to poddanie się  Bogu ). Łatwo jest chwalić Boga gdy wszystko jest  w porządku, ale  trudno, gdy jest źle – a to jest już sztuką  i  wyraźnym opowiedzeniem się za wiernością wobec Boga.

Jest tu najpiękniejsze sanktuarium, które upamiętnia Jezusowe kazanie na górze dotyczące ośmiu błogosławieństw. Nowoczesna świątynia została zbudowana w roku 1936 na ruinach starego kościoła z IV wieku, ma kształt ośmioboku w nawiązaniu do liczby błogosławieństw.
Rozpościera się stąd przepiękny widok na jezioro Galilejskie. To miejsce zostało odwiedzone przez Świętego Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymki po Ziemi Świętej. W pobliżu przemawiał wobec stutysięcznego tłumu głównie młodzieży. Wyjątkowość tego miejsca to przede wszystkim spokój i cisza, które tworzą specyficzną atmosferę Bożego planu wobec człowieka. Otrzymujemy tutaj bezcenne drogowskazy dla naszego życia, propozycję z konkretnym sposobem na życie i rozwiązywaniem codziennych problemów. Spacerując wśród licznej zieleni rozważamy słowo Boże i odnosimy je do nas jak i do naszych bliskich, przyjaciół, znajomych.

                            EJ