Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Katechezy

                                             KATECHEZY LITURGICZNE
                MSZA ŚWIĘTA - PODSTAWOWE POJĘCIA, GESTY I ZNAKI LITURGICZNE
                                                 ks. Rafał Leśniczak
Wstęp
Od I niedzieli Adwentu 2013 roku, przez prawie dwa najbliższe lata, we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Łódzkiej przeprowadzana jest systematyczna katecheza liturgiczna. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki prezentując ten projekt napisał:
"Po Roku Wiary przychodzi czas, aby kapłani i wierni świeccy zwiększyli swoją wrażliwość na przeżywanie tajemnicy Mszy świętej. Ma temu służyć pogłębienie znajomości znaczenia podstawowych pojęć, gestów i znaków liturgicznych".

W kolejne niedziele podczas każdej Eucharystii, Kapłani wygłaszają katechezy przepisane na dany dzień. Ich celem jest głębsze zrozumienie Mszy świętej – źródła i szczytu chrześcijańskiego życia każdego człowieka (abp Marek Jędraszewski). Teksty tych katechez zamieszczone na stronie internetowej naszej parafii pozwolą dodatkowo w skupieniu wgłębić się w ich treść. Również do kolejnych numerów naszej parafialnej gazetki „Głos Świętego Franciszka” dołączana jest wkładka zawierająca teksty głoszonych katechez. Można z nich złożyć mini podręcznik liturgiczny.

Mamy nadzieję, że wszystkie trzy formy prezentowania katechez liturgicznych pozwolą nam jeszcze bardziej zgłębić treści proponowane przez naszego metropolitę arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i opracowane przez ks. Rafała Leśniczaka.
Maria Mazurkiewicz  Oddział  Akcji Katolickiej Parafii  Św. Franciszka z Asyżu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POBIERZ

1. Znak krzyża

2. Woda święcona

3. Liturgia aktem zgromadzenia

4. Procesja wejścia

5. Ucałowanie ołtarza

6. Okadzenia

7. Pozdrowienie

8. Akt pokuty

9. Panie, zmiłuj się nad nami

10.Chwała na wysokości Bogu

11.Modlitwa dnia

12.Struktura liturgii Słowa

13.Funkcja lektora i znaczenie posług liturgicznych

14.Psalm responsoryjny

15.Alleluja

16.Znaki towarzyszące proklamacji Ewangelii

17.Homilia aktem liturgicznym

18.Wyznanie Wiary

19.Modlitwa Wiernych

20.Złożenie Darów

21.Zbieranie tacy

22. Lavabo

23. Symbolika chleba

24. Symbolika wina

25. Kielich i Patena

26. Obrus

27. Modlitwy Towarzyszące Składaniu Darów

28. Współuczestnictwo w Ofierze

29. Modlitwa nad darami

30. Dialog przed Prefacją

31. Modlitwa Eucharystyczna

32_33. Prefacja; Święty, Święty

34. Klęczenie

35. Epikleza Konsekracyjna

 

 

Żródło :

 

: "Archidiecezja Łódzka. Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej").